Cassettone, Louis XVI, Italien

222854

CASSETTONE, Louis XVI, sannolikt Lombardiet, Giuseppe Maggiolinis krets, fanerad med färgad lönn, jakaranda, rosenträ och valnöt, förgyllda beslag av mässing, heltäckande intarsia i friser, fält och medaljonger, dekor av växtornamentik i pompeijansk stil, skivan med medaljonger med motiv av Erato och amorin, sidorna med Dionysos som skördar, avsmalnande ben med hörnkonsoler, höjd 88, 120 x 55 cm

skador, lagningar, kompletteringar

Rum 2

Budhistorik (51 bud)
1096720
66 000
1096719
64 000
1096718
62 000
1096717
60 000
1096714
58 000

Slutpris SEK:
66 000
6 448 EUR, 7 544 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.