Golvur gustavianskt av Benjamin Burmansson d.y.

222614

GOLVUR, gustavianskt, Norrbotten, urtavlan signerad Benjamin Burmansson Urmakare i Neder Kalix 1835 (B.B. d.y., urmakare i Kyrkobordet, 1784-1858), fodralet sannolikt tillverkat av Råneåverkstaden, träskuren dekor, originalmålning i gulockra, grönt och rött, samt ädelträimitation, fodralet med pärlstav, dörr med bandfläta, växtornamentik, godronnerad öppning, nedre delen med hörnfleuroner och tandsnitt, blomsterdekor, synligt verk med tennfigur i form av putto vid smedstäd, helslag, höjd 220 cm

Smärre komplettering, slitage och skador, mindre dekordel saknas

Klockor/Ur

Rum 11

Budhistorik (15 bud)
1093472
16 500
1093468
16 000
1093471
16 000
1093468
15 500
1093470
15 000

Slutpris SEK:
16 500
1 612 EUR, 1 886 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.