Dalmålning gavelfälft

222517

DALMÅLNING, Dalarna, Leksands socken, målad år 1815 av Hindriks Anders Persson (f. 1771), Laknäs, i form av gavelfält, målad på papper, centralt motiv med Vingårdsarbetarnas lön (Matt 20:1f) "Går och I uti min wingård och Hwad skieäligt är skolen i få", bred bård nedtill med band och blomstergirland, smala bårder med stämpeldekor i form av stiliserade blomhuvuden, 383 x 130 cm

uppfodrad på väv, fuktskador, missfärgningar, slitage och skador, veck

Diverse

Dalmålning gavelfälft

Budhistorik (9 bud)
1096739
10 500
1096737
10 000
1096735
9 800
1096734
9 400
1096733
8 600

Slutpris SEK:
10 500
1 026 EUR, 1 200 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.