Terrin med lock, Marieberg

222516

TERRIN med lock, Marieberg, Henrik Stens period 1769-88, flintporslin, gåshudsmönstrad, locket med reliefdekor av blad, lockknopp i form av lök, längd 38 cm

lagningar, mindre nagg

Keramik/Porslin

Monter 20

Terrin med lock, Marieberg

Budhistorik (22 bud)
1096859
8 200
1096756
8 000
1096858
7 800
1096756
7 600
1096857
7 400

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.