Konsolbord, stockholmsarbete i rokoko

222514

KONSOLBORD, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, delvis genombruten dekor i form av akantus, musslor, rocailler, ströblommor och voluter, skiva av kolmårdsmarmor, konturerad form med dubbla åsar, höjd 80, 102 x 56,5 cm

smärre kompletteringar, lagningar och skador, skivan lagad

Budhistorik (12 bud)
1096526
48 000
1095493
46 000
1095493
40 000
1094285
29 000
1093903
28 000

Slutpris SEK:
48 000
4 690 EUR, 5 486 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.