Värjklinga

221582

VÄRJKLINGA, svensk, 1810-tal, blånerad och förgylld dekor med text: "Till L. von Knorring af G A Montgomery", samt med Carl XIII:s namnchiffer och Carl Johans kronprinschiffer, total längd 95 cm
PROVENIENS: Lars Jacob von Knorring och Gustaf Adolf Montgomery tjänstgjorde samtidigt vid Västerbottens regemente från 1816

rostfläckar

Vapen/Medaljer

Monter 19

Värjklinga

Budhistorik (4 bud)

1110852
3 400
1106038
3 200
1102615
1101254

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.