Ljuskrona sengustaviansk

219329

LJUSKRONA, sengustaviansk, för sex ljus, behängd med olikslipade prismor, förgylld mässingsstomme med lejonmaskaroner, korgbotten med sparljus, höjd 112cm

Korgbotten från tiden, men förmodligen ej ursprunglig, smärre skador, kompletteringar och lagningar,

Belysning, Ljuskronor

Rum 8

Ljuskrona sengustaviansk

Budhistorik (20 bud)
1110535
18 000
1110533
17 500
1110531
17 000
1110529
16 500
1109304
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 696 EUR, 2 038 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.