Reseur silver

212147

BERG, Nils (verksam från 1802), bordsur, Linköping, märkt i verk/urtavla, verk av mässing, nr 39, helslag med repetition, cylindergång, vit horisontell urtavla med arabiska siffror, runt fodral av silver stämplat X2 (1804), PGS (Per Gustaf Strömberg, 1770-1829) Linköping, höjd 8, diameter 9 cm
LITTERATUR: Gunnar Pipping, Urmakare i Sverige, sidan 200

Urtavlan med smärre lagningar, en visare ej original

Klockor/Ur

Monter 9

Reseur silver

Budhistorik (8 bud)
1031974
15 000
1031971
14 500
1029139
14 000
1027577
13 500
1023165
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 511 EUR, 1 716 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.