Vagnsur silver

211483

CEDERGREN, Johan Theodor (1819-1904), Stockholm, vagnsur, märkt i verk/urtavla, verk av mässing, helslag och repetition på klangskål, alarm, datum, cylindergång, fickursformad boett av silver invändigt stämplad Z3 (1830), otydlig mästarstämpel, utvändig stämpel R4 (1847), A. W. Åberg (Anders Wilhelm Å., 1803-66, mästare 1830), Stockholm, diameter 11,8 cm

Urtavlan med skador, väckningen ur funktion

Klockor/Ur

Monter 9

Vagnsur silver

Budhistorik (13 bud)
1029691
31 000
1031951
30 000
1029691
28 000
1031948
27 000
1029691
24 000

Slutpris SEK:
31 000
2 970 EUR, 3 488 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.