Edward Prior repeterur för turkiska marknaden

210521

EDWARD PRIOR REPETERUR, (1800-68), London, herrfickur med kvartsrepetition på klangskål, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 38922, spindelgång, vit urtavla för turkiska marknaden, inner- och ytterboett av guld 18 k med graverad, genombruten och emaljmålad dekor, låsknapp med diamant, ytterboetten stämplad London 1814, diameter 44 mm
EDWARD PRIOR QUARTER REPEATER, movement signed, gilt verge escapement, No. 38922, 18 ct gold inner- and outer case with engraved, latticed and enamel decoration, hallmarked 1814

Funktioner kärvar, bygel ej original Movement and strike stiff, loop later

Klockor/Ur

Kundcenter

Budhistorik (35 bud)
1031044
74 000
1028194
72 000
1031039
72 000
1028194
70 000
1031035
68 000

Slutpris SEK:
74 000
7 089 EUR, 8 325 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.