Solvil Ditisheim Special skeppskronometer

208879

PAUL DITISHEIM SKEPPSKRONOMETER, omkring 1920, märkt i verk/urtavla, Ditisheim special - Solvil Central Second förgyllt 56-timmars verk, Earnshaw´s spring detent kronometergång, Guillaume compensation balance, nr 229, kardanskt upphängd i glasat mahognyfodral med beslag i mässing, silverfärgad urtavla med centrumsekundvisare, nr 229, diameter 12 cm

Defekt fjäder, fodralet med bruksslitage, fodralnyckel saknas

Ändringar/tillägg
Fodralet möjligen ej original

Klockor/Ur, Nautica/Technica

Monter 9

Budhistorik (27 bud)
1031939
74 000
1031965
72 000
1031939
70 000
1031959
68 000
1031939
66 000

Slutpris SEK:
74 000
7 089 EUR, 8 325 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.