Herrfickur 18 k

204676

HERRFICKUR, 18/1900-tal, förgyllt 19,5''' verk, nr 980927, ankargång, svanhalsreglering, breguet spiral, guillocherad urtavla märkt FREDR CASSEL, boett av guld stämplad X3 (1828), mynträfflad kant, boett och urtavla signerade A. Lundberg (Anders L., d 1836), Stockholm, diameter 51 mm, total vitk 97 g, i originaleuti

Omarbetat, senare urverk, visarinställningen glapp, innerboett och bygel av metall, etuiet med smärre skador

Klockor/Ur, Guld/Smycken

Kundcenter

Herrfickur 18 k

Budhistorik (2 bud)

1031248
4 800
1024218
3 600

Slutpris SEK:
4 800
460 EUR, 540 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.