Repeterur

183209

URBAN JÜRGENSEN REPETERUR, (1776-1830), Copenhagen, herrfickur med kvartsrepetition, 1800-talets första del, märkt i verk/urtavla/boett, förgyllt verk, cylindergång, guillocherad boett av guld 18k, innerboett av metall, nr 533, diameter 55 mm
PROVENIENS: Statsrådet (jordbruksminister), Friherre Johan Beck-Friis (1862-1929), Söderö, Östergötland

Defekt balans, urtavlan med smärre sprickor och nagg

Klockor/Ur

Kundcenter

Repeterur

Budhistorik (14 bud)
1031091
25 000
1031094
24 000
1031091
23 000
1031092
22 000
1031091
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 273 EUR, 2 625 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.