Salongsbord 1800/1900-tal

211788

SALONGSBORD, 1800-talets slut, renässansstil, bemålat med bland annat meanderdekor och maskaroner, skiva med vapensköldar, på hjultrissor, höjd 77, 100x55 cm

Skador, lagningar och slitage

Ändringar/tillägg
Enligt uppgift bemålad av målarmästare Peterson i Trångsund Umeå, utställt på Stockholmsutställningen 1897 som där erhöll ett andra pris

Rum 3

Salongsbord 1800/1900-tal

Budhistorik (8 bud)
985816
750
985981
700
985816
650
985977
600
985816
550

Slutpris SEK:
750
72 EUR, 84 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.