Bägare tumlare silver

211781

BÄGARE, 2 st., Magnus Stråtin, Uddevalla 1785 resp. Lorentz Schröder, Landskrona 1818, delvis förgyllda insidor, en med rocailledekor, höjd 6 cm, TUMLARE, silver, Erik Edquist (-1808-1817) Torshälla, årsstämpel saknas, diameter 5,8 cm

Tumlare med bucklor, bägare med smärre slitage

Silver

Monter 5

Bägare tumlare silver

Budhistorik (5 bud)
986935
986088
984613
977644
650
977613
600

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.