Skål med fat Simon Gate

211176

SKÅL med FAT, "Slöjdansen", Simon Gate, Orrefors 1920-/30-tal, graverad dekor av dansande kvinnofigurer med slöjor, upptill draperifestonger, otydligt signerad Of G 109 30 P, skålens höjd 12, längd 22, fatets längd 22,5 cm

Smärre defekt i dekoren, fat med inskription

Glas, Konstglas

Monter 23

Skål med fat Simon Gate

Budhistorik (2 bud)

975947
971234

Slutpris SEK:
192 EUR, 225 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.