Bronsyxa

207662

YXA, brons, främre orienten, 2000-1000 f.Kr. med skafthål, längd 33,5 cm
Proveniens: Inköpt i Teheran under 1960- och 70-tal av svensk diplomat

Avslag

Vapen/Medaljer

Monter 8

Bronsyxa

Budhistorik (6 bud)
958415
6 000
958183
958145
1 300
957739
957537

Slutpris SEK:
6 000
575 EUR, 675 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.