Bronsyxa

207642

YXA, brons, främre orienten, 1200-800 f.Kr., med skafthål, längd 11 cm
Proveniens: Inköpt i Teheran under 1960- och 70-tal av svensk diplomat

Vapen/Medaljer

Monter 8

Bronsyxa

Budhistorik (12 bud)
957349
2 800
957062
2 600
957085
2 600
957062
2 400
957050

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.