Spjutspets i brons

207609

SPJUTSPETS, brons, troligen Luristan, ca 1000 f.Kr., med mittås och tånge, längd 40 cm
Proveniens: Inköpt i Teheran under 1960- och 70-tal av svensk diplomat

Skador

Vapen/Medaljer

Monter 8

Spjutspets i brons

Budhistorik (17 bud)
958959
958968
1 900
958959
1 800
958966
1 700
958959
1 600

Slutpris SEK:
192 EUR, 225 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.