Bestick modell Chippendale

207269

BESTICK, 122 dlr, silver, modell Chippendale, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrätts/smörgåsknivar, 12 kaffeskedar, 6 mockaskedar, 6 smörknivar, osthyvel, såssnipa med förgylld insida, vikt ca 2590 g (exkl knivar o osthyvel m rostfria blad)

Bruksslitage, monogramgravyrer

Silver

Monter 16

Bestick modell Chippendale

Budhistorik (7 bud)
948270
15 500
946042
10 500
944734
10 000
942642
5 400
941028
5 200

Slutpris SEK:
15 500
1 485 EUR, 1 744 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.