Fällbord Jacob Sjölins efterföljare

207099

FÄLLBORD, 1700-talets andra hälft, Jacob Sjölins efterföljare, fanérat med alrot, pelarfot av bonad björk, äldre järnförstärkningar, höjd 75, diameter 97 cm
PROVENIENS: Åsaka Säteri i Västergötland, Johanna Jacobina Björnberg född von Döbel, brorsdotter till Georg Karl von Döbeln

Rum 10

Budhistorik (11 bud)
948750
16 000
948644
15 500
948644
14 000
947808
13 500
947808
11 000

Slutpris SEK:
16 000
1 533 EUR, 1 800 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.