Servietter 1800-tal

206725

SERVIETTER, 8 st., tidigt 1800-tal, damast, småmönstrad spegel med strödda blombuktter och fåglar, bred bård med blomsteruppsatser, fruktgirlander och gustavianska bandrosetter, inre smalbård med lambrekäng och pärlstav, alla märkta EP 18 i vitbroderi, cirka 90x100 cm vardera

smärre fläckar, bristningar och lagningar

Mattor/Textilier

Monter 5

Servietter 1800-tal

Budhistorik (23 bud)
941248
3 800
942207
3 800
941248
3 600
937357
3 400
937470
3 200

Slutpris SEK:
3 800
364 EUR, 428 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.