Bellman illustrerad av Peter Dahl

205731

BELLMAN, C. M. Fredmans epistlar. Stockholm 1984.
Liten 4:o. Kol. plr o.a. ill. P. Dahl (den löst bifogade originalfärglitografien saknas).
Grönt skbd med blindpressad dekor, försilvrade snitt. (Hässlers bokbinderi, Farsta). Grön originalklotkassett, lätt nött. Bibliofilupplaga tryckt i 350 numrerade, av konstnären signerade, exemplar, detta nummer 93.

Signerad originalfärglotografi saknas.

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Rum 6

Budhistorik (9 bud)
973646
700
964511
650
973636
600
964511
550
965081
500

Slutpris SEK:
700
67 EUR, 79 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.