Värjklinga

203757

VÄRJKLINGA, svensk, 1810-tal, blånerad och förgylld dekor med text: "Till L. von Knorring af G A Montgomery", samt med Carl XIII:s namnchiffer och Carl Johans kronprinschiffer, total längd 95 cm
PROVENIENS: Lars Jacob von Knorring och Gustaf Adolf Montgomery tjänstgjorde samtidigt vid Västerbottens regemente från 1816

rostfläckar

Vapen/Medaljer

Monter 5

Värjklinga

Budhistorik (4 bud)

952099
950360
949440
944671

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.