Litografier med historiska motiv

203631

DAHLSTRÖM, C. (2). Teckningar ur Sveriges historia. Stockholm (Hörbergska Boktryckeriet) 1851.
4:o. 40 tonlit. plr (alla, delvis något brunfläckade, delvis något missfärgade på baksidan av text, 1 m. reva i nedre marginal). Text delvis brunfläckad. Titelbladet med biblioteksstämpel. BUNDEN MED:
S:E. Teckningar ur konung Gustaf IIIs historia. Stockholm (Typografiska Föreningens tryckeri) 1860.
4:o. 14 tonlit.plr (alla, 1 loss). Text delvis missfärgad av plr.
Delvis nött mörkrött samtida hfrbd, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind. M.fl. 2 vol.

Med flera omfattar: Dahlström: Teckningar af trettioåriga kriget. Med text (Stockholm 1852, några textblad med marginallagningar).

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Rum 6

Budhistorik

2013-10-21 kl 17:19
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.