Permission

202173

PERMISSIONSBAJONETT, svensk, 1940-tal, FM Mattsson, Mora, fäste i horn, parerplåt med lilla riksvapnet, stålbalja, bärläder
PROVENIENS: Carl Edling
HISTORIK: Den så kallade permissionsbajonetten blev aldrig antagen av det svenska försvaret och förekomsten av riksvapnet fick ganska omgående tas bort ur produktionen efter protester från riksheraldikern, varför denna modell är tämligen ovanlig.

Vapen/Medaljer

Monter 5

Permission

Budhistorik (22 bud)
959310
3 800
959305
3 600
959303
3 400
959300
3 200
953394

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.