Hedersvärja

200766

HEDERSVÄRJA, svensk, 1789, colichemardeklinga med blånerad och förgylld dekor, infanteriofficersfäste i silver med spår av förgyllning, silverstämpel och årsstämpel samt otydlig mästar-och ortstämpel, kavellindning av tvinnad silvertråd, parerplåtarnas in-och utsida med Gustav III:s namnchiffer i emalj, brun skinnbalja med vitmetallbeslag
PROVENIENS: familjen von Knorring, sannolikt given till Carl Johan von Knorring för segern i slaget vid Hirvikoski 1790

baljan bruten

Ändringar/tillägg
Bruten balja

Vapen/Medaljer

Kundcenter

Hedersvärja

Budhistorik (22 bud)
959573
72 000
959586
70 000
959573
68 000
959583
66 000
959573
64 000

Slutpris SEK:
72 000
7 250 EUR, 8 237 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.