Einar Forseth

200102

FORSETH, Einar (1892-1982): (2) "Studie/skiss till mosaik för M/S Stockholm, mosaikdetalj för simhall" samt "Amerika liniens simhall", signerad och daterad Einar Forseth 1946-48, blandteknik på smörpapper uppklistrade på kartong, 24x52 resp 32x40 cm; oramad.
PROVENIENS: Einar Forseths familj

Skador

Nautica/Technica, Konst, Måleri

Rum 14

Einar Forseth

Budhistorik (3 bud)

958355
958194
957726

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.