Ämbetsmannavärja

199274

VÄRJA, 1800-tal, för ämbetsman, tveeggad klinga, skulpterat fäste av förgylld mässing, parerplåt a clavier, kavelplattor av pärlemor, svart läderbalja med mässingsbeslag, längd 82 cm

Baljan bruten, doppskon saknas

Vapen/Medaljer

Monter 5

Ämbetsmannavärja

Budhistorik (5 bud)
959338
1 700
959335
1 600
959334
958097
944531
700

Slutpris SEK:
1 700
162 EUR, 182 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.