Värja

199272

VÄRJA, troligen svensk, 17/1800-tal, halvstukat-klinga med graverad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt med genombruten dekor, skulpterad knapp, kavellindning av tvinnad koppartråd, läderbalja med 2 förgyllda mässingsbeslag, längd 93 cm

Baljan lagad

Vapen/Medaljer

Monter 7

Värja

Budhistorik (8 bud)
956241
958419
3 800
956241
3 200
955498
951018
2 800

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.