Gustav II Adolfs lärare Johan Skytte

198959

SKYTTE (före adlandet 1604 Schroderus), JOHAN (1577-1645), ämbetsman, friherre, lärare åt bl.a. Gustav II Adolf, riksråd 1617, generalguvernör i Livland, Ingermanland o. Karelen 1629-1634, president för Göta hovrätt 1634.
Egenhändigt signerad handling, daterat Stockholm 1620, även undertecknad av Peter E:son Bååt d. y. (rikskammarråd 1589-1654) omfattande 1 s. folio. Med papperssigill och Något småfläckad, vikt.

Proveniens: Skottorps slott. Inköpt hos oss på Stockholms bokauktionskammare, 24 november 1893, nr. 271. Enligt blyertsanteckning var priset 4 kr.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 8

Budhistorik (11 bud)
974475
750
974452
700
974452
650
970448
600
970448
550

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.