On numismatic concerns in the Testaments

198552

THEOLOGY. BÜNTING, HEINRICH. De monetis et mensuris Sacrae Scripturae, d. e. En vis oc ret Affregning oc Bescriffuelse, om allehaande Mynt oc Maade, i den Hellige Scrifft..., affregent ved Henricum Bünting..., oc nu paa det flittigste affsaet paa Danske, oc effter vor Danske Mynt och Maade affregnet [af Niels Jörgensen]. Kiöbenhaffn 1615.
Small 4to. Title with wood block bordure, 23, 9-237, (5); (1), (3), 6-111, (2) ll.
Contemporary half calf, very worn, with speckled edges, spotting. Mended in top marginal and spine the first 23 ll. Light brown damp stain throughout, some worm holes. Irregular pagination.

Lagningar, skador. Mendings, damages.

Ändringar/tillägg
Säljes som en post utan returrätt. Sold as a lot, not subject to return.

Böcker/Kartor, Historia

Rum 6

Budhistorik

2013-10-21 kl 14:30
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.