Hushållningslitteratur

198303

BROOCMAN, R. En fulständig swensk hus-hålds-bok... I (av II). Norrköping 1736.
Liten 4:o. 1 titelblad i rött och svart (saknar 2 graverade planscher).
Brunt samtida skinnband, delvis nött, med förgyllda bordurer, blekt rikt guldornerad rygg med proveniens (tillhör Lars Andersson Lunnaregården, Tholsjö, 1837). Fläckig, med ett par maskhål, papperslagningar, marginalanteckningar och pappersförluster. Oregelbunden paginering förekommer. Med samtida namnteckning på titelblad.
Medbundet efter d. I: CELSIUS, ANDERS. En underrettelse huru man efter solens ojämna rörelse bör rätt ställa ett uhrwärk, at thet hela åhret igenom behåller en jämn och oförändrad gång. Norrköping (R. Broocman) u.å. (1727). Liten 4:o. (8) s. Stor reva i text näst sista bladet, lagad m. textförlust, marg.lagningar, fläckad.

Det första arbetet: Hebbe I:136, Du Rietz 20.

Ej komplett, saknar 2 planscher. Del I av II.

Böcker/Kartor, Kokböcker

Rum 6

Hushållningslitteratur

Budhistorik (4 bud)

974915
450
974890
974852
969858

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.