Mikael Nyberg (1781-1808) kaffekanna 1700-tal

205771

KAFFEKANNA, silver, rak cylinderform på tassfötter, ovandel med godronner, urnformad lockknopp, handtag i svärtat trä med avslut med benknopp, Mikael Nyberg, Stockholm 1788, höjd ca 20 cm, totalvikt inkl. handtag ca 640 g

Smärre bucklor

Silver

Monter 24

Budhistorik (7 bud)
934121
10 000
933199
9 800
933199
9 000
927779
4 600
927025
4 400

Slutpris SEK:
10 000
958 EUR, 1 125 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.