Cassone 17/1800-tal

205248

CASSONE, 17/1800-tal, ek, skuren dekor med figurkompositioner, beslag i smide, höjd 85, 184x61 cm

PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Montage av äldre och yngre delar, torrskprickor

Rum 5

Cassone 17/1800-tal

Budhistorik (14 bud)
931159
6 400
930180
6 200
927801
6 000
927800
5 800
926146

Slutpris SEK:
6 400
613 EUR, 720 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.