Porträtt 1600-1800-tal

203931

PORTRÄTT (15), kopparstick över svenska fältherrar och lärde, 1600-1800-tal, samtliga utom en monterade på papper och i passepartout
bl.a. Grotius, Thunberg, Macklean, samtliga monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

Konst, Grafik, Böcker/Kartor

Rum 9

Porträtt 1600-1800-tal

Budhistorik (13 bud)
912191
912190
950
912186
850
912185
912184
750

Slutpris SEK:
96 EUR, 113 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.