Bertil Norén gouache och krita

203886

NORÉN, Bertil (1889-1934): Förstadsstation - Vinterkväll, signerad och daterad Bertil Norén -17, gouache och krita på papper, 30x29 cm
UTSTÄLLD: Den unga expressionismen - svenskt måleri 1909-20, Nationalmuseum, Stockholm 1944, katalognr 329
Bertil R:son Norén föddes i Bollnäs 1889 och studerade vi Konstakademien och i Paris. Död i Stockholms skärgård 1934.

Skador

Konst, Måleri

Rum 3

Budhistorik (6 bud)
927055
2 600
916640
2 400
916926
916640
915854

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.