Stop 1700-tal

203273

STOP, 1700-tal, Norge, masurbjörk, träskuren dekor, tumgrepp och fötter i form av liggande lejon, lock med skuren dekor av springande lejon, höjd inklusive tumgrepp ca 24 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Skada, tumgreppets lejon med omfattande avslag, smärre sprickor

Diverse, Allmoge

Rum 14

Stop 1700-tal

Budhistorik (7 bud)
912568
4 400
909912
4 200
912567
4 200
909912
3 800
900178
3 600

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.