Stop 16/1700-tal

203258

STOP, 16/1700-tal, sannolikt Norge, masurbjörk, träskuren dekor, fötter med form av liggande lejon, lock med delvis dold text och datering "66 A Kindt IM Pro/../", äldre förstärkning/lagningar i mässing genombruten hjärtformad delvis graverad dekor och monogram GFS, höjd inklusive tumgreppca 19 cm,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage, skada/tumgrepp med äldre avslag

Diverse, Allmoge

Rum 14

Stop 16/1700-tal

Budhistorik (24 bud)
913261
9 200
913148
9 000
913148
8 400
912288
8 200
912288
6 600

Slutpris SEK:
9 200
926 EUR, 1 052 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.