Cassone Italien

203253

CASSONE, 1700-tal eller äldre, renässansstil, Italien, valnät, skuren dekor, tassfötter, rikt dekorerade beslag i mässing, höjd ca 52, 133x52 cm, bifogad lapp med text "Inköpt 1877 Sicilien", nyckel medföljer,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Renoverad, kompletterad, tass med spår av orangrepp, låskläpp lös, draghandtag löst, nyckelax med skada

Ändringar/tillägg
Nyckel medföljer avhämtas vid Utlämningen

Rum 12

Cassone Italien

Budhistorik (50 bud)
912140
16 500
913534
16 000
912140
15 500
913524
15 000
912140
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 662 EUR, 1 888 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.