Kandelabrar 1800-tal

203216

KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, nyrenässans, 5 ljusarmar respektive, dekor av bl a hägrar och grotesker, höjd ca 55 cm,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Skador, bristningar, 1 ljuspipa saknas

Belysning, Ljusstakar

Monter 9

Kandelabrar 1800-tal

Budhistorik (34 bud)
911200
4 600
911198
4 400
911199
4 200
911198
911197
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.