Hans Christian Brix Figurin

203212

BRIX, Hans, Christian (1831-1907), Danmark: Figurin, antikiserande kvinnofigur, gips, märkt Eneret HC Brix, höjd ca 30 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Lagning

Konst, Skulptur

Monter 8

Hans Christian Brix Figurin

Budhistorik (17 bud)
909975
909894
909974
909894
950
909973
900

Slutpris SEK:
105 EUR, 118 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.