Hans Christian Blix figurin

203209

BRIX, Hans, Christian (1831-1907), Danmark: Figurin, antikiserande kvinnofigur med vingar, gips, märkt Eneret HC Brix, höjd ca 39 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Skador, lagningar, lös del

Konst, Skulptur

Monter 8

Hans Christian Blix figurin

Budhistorik (16 bud)
910899
950
910265
900
910690
900
910265
850
910687

Slutpris SEK:
950
96 EUR, 109 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.