Hans Christian Brix

203181

BRIX, Hans, Christian(1831-1907), Danmark, Figurin, mansfigur, gips, märkt Eneret HC Brix, höjd ca 47 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage, avslag/bortfall, ett attribut saknas, sannolikt en mejsel

Konst, Skulptur

Monter 8

Hans Christian Brix

Budhistorik (18 bud)
910646
1 400
910645
1 300
910639
910643
910639

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.