Joseph Durham byst Jenny Lind

203180

DURHAM, Joseph (1814-1877), föreställande Jenny Lind, signerad och Joseph Durham, etikettsmärkt HRS 195, höjd ca 21,5 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage, ytsmuts

Konst, Måleri

Monter 16

Joseph Durham byst Jenny Lind

Budhistorik (2 bud)

914996
901753

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.