Uno Troili tillskriven oljemålning

203088

TROILI, Uno (1815-1875): "Idealet", olja på duk, osignerad, 71x62 cm, utförd omkring 1850, enligt text a tergo delvis utförd av Wilhelmina Lagerholm (1826-1917)
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Måleri

Rum 2

Budhistorik (11 bud)
908150
4 200
908235
908150
3 800
908234
3 600
908150
1 600

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.