Uno Troili oljemålning

203073

TROILI, Uno (1815-1875): Porträtt föreställande Anders Retzius, olja på duk, tillskriven, text a tergo "Av Uno Troili målad på 1860 talet efter originalets död och på beställning av Emelie Retzius, 66x53 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

LITTERATUR:
Helge Kjellin, Uno Troili, I, SAK XV, Stockholm 1936, omnämnd i verkförteckningen som nr 214

Konst, Måleri

Rum 4

Uno Troili oljemålning

Budhistorik (70 bud)
908859
104 000
908866
102 000
908859
98 000
908865
96 000
908859
94 000

Slutpris SEK:
104 000
10 473 EUR, 11 898 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.