Emma Ekwall oljemålning

203056

EKWALL, Emma (1838-1925): Porträtt föreställande Wilhelmina Anna Retzius-Hierta, olja på duk, signerad E Ekwall, atergo med påskrift på spännram "pinx1909", 102x78 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Ändringar/tillägg
Atergo med påskrift på spännram "pinx1909"

Konst, Måleri

Rum 4

Emma Ekwall oljemålning

Budhistorik (14 bud)
909644
5 800
908542
5 600
909643
5 600
908542
5 400
909613
5 200

Slutpris SEK:
5 800
584 EUR, 664 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.