Edvard Bergh oljemålning

203037

BERGH, Edvard (1828-1888): Landskapsmotiv, tillskriven, olja på duk, text a tergo "Edvard Bergh inköpt på hans auktion, 41,5x64 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Måleri

Rum 2

Edvard Bergh oljemålning

Budhistorik (4 bud)

909074
896949
2 800
896949
896918

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.