Skrin Indien 1880-tal mm.

202998

SKRIN, 1880-tal, Indien, träskuren dekor samt mosaikinläggningar, längd ca 21 cm, nyckel medföljer, SIGILL, rött lack, mansfigur, PLAKETTER / MEDALJER, 2 st, silver, kvinnofigur, diameter ca 2,5 cm, MINIATYRMATTA, maskinvävd, SOUVENIRBILDER, 18/1900-tal, litografier i rund ask, München, Carl Merhoff Verlag, RAKKNIVAR, 3 st, längd ca 18 cm,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage, smärre bortfall, rakknivar med nagg,

Diverse

Monter 1

Skrin Indien 1880-tal mm.

Budhistorik (10 bud)
905436
750
896526
700
905435
700
896526
600
903107
550

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.